
Emotyyliin uskollisesti nimetty You Me At Six (myös youmeatsix) julkaisee kolmannen täyspitkänsä Sinners Never Sleep nyt myös Suomessa. Tammikuun lopussa meillä ilmestyvä levy debytoi brittilistan sijalla kolme. Suosikki pääsi jututtamaan brittibändin keulahahmoa ja vokalistia Josh Franceschia.
Etenkin tyttöjen suosiossa oleva laulaja tuntuu olevan tyytyväinen uuteen albumiin ja odotetusti ylistää sitä parhaimmaksi tähän mennessä kun siihen kerran tarjoutuu tilaisuus. Franceschi ei halunnut levyn lyriikoita kirjoittaessaan toistaa samoja temppuja.
- Yritin haastaa itseni enkä kirjoittaa kahtatoista laulua samasta aiheesta, nuori mies kuittaa.
You Me At Six nauttii Briteissä valtavaa suosiota ja on saanut jalansijaa myös meilläpäin.
- Soitimme kotimaassamme 65 000 ihmiselle, se oli hienointa mitä olen bändin kanssa kokenut, kertoo Franceschi. Suomessa You Me At Six on vieraillut ainostaan kerran, Paramoren lämmittelijänä vuonna 2009. Laulajan muistot visiitistä ovat selkeästi hatarat, mutta kylmyyden tämä muistaa. Myös pääkaupunki Helsinki saa kehut kauneudestaan. Kohteliaita nuo britit!
Klassinen ”Missä olette viiden vuoden päästä?” -kysymys paljastaa kuinka suurella intohimolla Franceschi ja kumppanit juttuaan tekevät.
- Toivon, että olemme bändi vielä viidenkin vuoden päästä. Olemme hyvin onnekkaita saadessame matkustaa maailmalla keikkoja tehden ja toivon sen vielä jatkuvan”, hän summaa.
You Me At Sixin kolmas albumi Sinners Never Sleep julkaistaan 25.1.
Teksti: Feniks Willamo
Jätä kommentti
Feniks Willamo
Olen Feniks, 19-vuotias musiikin sekatyöläinen ja -käyttäjä. Soitan bändeissä, kirjoitan musiikista, järjestän klubeja ja sitä rataa. Isona olen mielummin onnellinen kuin rikas.